اعطای جان دوباره به پاوربانک

تزریق جان دوباره به پاوربانک

معضل شارژ باتری از دیرباز گریبان گیر همه کاربران گجت های دیجیتال قابل حمل بوده است. دستگاه های دیجیتال جهت انجام وظایف نیاز به انرژی داشته که این انرژی را از باتری خود دریافت می کنند و بدون باتری عملا بلا استفاده اند.با ورود شارژرهای همراه (پاور بانک) به بازار مشکل اکثر کاربران تا حدود زیادی رفع گردید و همه قادرند در هر زمان و مکان بدون دسترسی به برق دستگاه دیجیتال خود را شارژ نمایند.پاوربانک ها دارای معماری ساخت و تکنولوژی چندان پیچیده ای نیستند و داخل آنها تعدادی باتری لیتیومی جاسازی شده که با رعایت نکات ساده ای در نگهداری پاور بانک می توان عمر آنها را به شکل چشمگیری افزایش داد.

وسیله شارژ

همیشه پاور بانک خود را با شارژرهای اصلی و مرغوب شارژ کنید، این شارژر ها معمولا دارای ولتاژ خروجی 5 ولت و جریان خروجی 1 یا 2 آمپر هستند.

از شارژ کردن پاوربانک با درگاه های USB  لپ تاپ و کیس خودداری نمایید چرا که این دستگاه ها خروجی ولتاژ مناسبی را در اختیار شما قرار نداده و پروسه شارژ به شدت طولانی خواهد شد و همین امر باعث آسیب رسیدن به پاور بانک می گردد.

شرایط محیطی

شرایط محیطی بر عمر و ظرفیت پاوربانک به شدت تاثیر گذار است. قرار دادن پاور بانک در دماهای بالا و پایین یا قرارگرفتن در مقابل نور آفتاب باعث کاهش عمر مفید آن می شود بنابراین جهت نگهداری پاور بانک خود در شرایط یادشده از آن استفاده نکنید

نحوه شارژ

در گذشته برای شارژ باتری دستگاه های همراه توصیه می شد که اجازه دهید باتری دستگاه به طور کامل خالی شود سپس اقدام به شارژ مجدد نمایید اما این تفکر اشتباه باعث کربنیزاسیون در پاوربانک شده که این مسئه به معنای کاهش طول عمر باتری می باشد.بنابراین پیشنهاد می شود هنگامی که میزان شارژ باتری پاوربانک به 20% رسید اقدام به شارژ آن نمایید.

در مورد شارژ پاوربانک توصیه ها و روایت های مختلفی وجود دارد عده ای توصیه می کنند دستگاه های دیجیتال از جمله پاوربانک را به طور کامل شارژ نکنید چرا که سیکل کامل شارژ عمر آنها را کم می کند عده ای نیز توصیه می کنند جهت نگهداری پاور بانک پس از کامل شدن شارژ آن را از منبع انرژی جدا نمایید. نکته جالب این است که هر دو دسته این توصیه ها را مستند بر تحقیقات دانشمندان می دانند و ما نیز همچون شما نمی دانیم بالاخره این تحقیقات دانشمندان چه زمانی به اتمام خواهد رسید!

توجه به این نکته نیز الزامی است که در هنگام شارژ گجت های خود به تهویه پاوربانک نیز توجه داشته باشیم به طور مثال قرار دادن پاوربانک داخل کیف به همراه گوشی متصل آن باعث ایجاد حرارت مضاعف در آن می شود بنابراین سعی کنید پاور بانک در حال استفاده را در شرایط تهویه مناسب هوا قرار دهید.

بهتر است پاور بانک خود را پس از کامل شدن پروسه شارژ از منبع انرژی جدا نمایید هرچند که اکثر دیوایس ها پس از کامل شدن درصد شارژ جریان برق را قطع می کنند با این حال ترجیحا پاور بانکی تهیه کنید که قابلیت حفاظت در برابر شارژ بیش از حد نیز داشته باشد.

شارژ دستگاه های سازگار

پاوربانک ها معمولا دارای دو خروجی 1 یا 2 آمپر هستند که خروجی 1 آمپر مناسب گوشی های موبایل و خروجی 2 آمپر برای تبلت ها و دستگاه های با ظرفیت باتری بالاتر استفاده می شود البته گوشی های با قابلیت فست شارژ را نیز می توان به خروجی 2 آمپر متصل کرد.ما استفاده از پاور بانک برای دستگاه هایی مثل لپ تاپ یا سایر دستگاه های معادل باعث آسیب به پاور بانک شما می شود مگر اینکه پاور بانک شما دارای قابلیت حفاظت در برابر تخلیه شارژ را داشته باشد که خود این قابلیت تاثیر زیادی در نگهداری پاور بانک دارد.

عدم استفاده در هنگام شارژ

حتما متوجه این موضوع شده اید هنگامی که در حال استفاده از گوشی یا گجت دیجیتال خود هستید و دستگاه همزمان به شارژز متصل است حرارت دستگاه به شکل محسوسی افزایش می یابد این مورد در پاور بانک ها نیز رخ می دهد بنابراین بهتر است برای نگهداری پاور بانک در هنگام شارژ از آن استفاده نکنید و همزمان با شارژ آن دیوایس خود را نیز شارژ کزده تا بدین شکل عمر پاور بانک شما نیز افزایش یابد.

 

دیدگاهی بنویسید

مرور