fbpx

پشت پرده کارت حافظه 10000 تومانی!

راهنمای خرید کارت حافظه

ذخیره اطلاعات از دیرباز دغدغه اکثرا کاربران تجهیزات دیجیتال بوده است.کلیه لوازم دیجیتال بدون امکان ذخیره و خواندن اطلاعات عملا بی استفاده بوده و این فاکتور نقش کلیدی در استفاده از آنها را ایفا می کند.

برای استفاده از یک گوشی موبایل یا یک دوربین دیجیتال عکاسی شما نیاز به حافظه کافی جهت ذخیره اطلاعات داشته که این حافظه بخشی به صورت حافظه داخلی و کارت حافظه در گوشی های موبایل و در دوربین های دیجیتال تنها به صورت کارت حافظه قابل دسترسی است.

هنگام خرید یک کارت حافظه تنها در نظر گرفتن فاکتور حجم آن و سرلوحه قرار دادن جمله “هرچی بیشتر، بهتر” امری نادرست است، زیرا کارت های حافظه علاوه بر حجم های متفاوت در کلاس سرعت نیز متفاوت اند و در برخی موارد خرید کارت حافظه با حجم کمتر و کلاس سرعت بالاتر از خرید کارت حافظه با کلاس سرعت پایین تر توجیه پذیرتر است به همین منظور این نوشتار راهنمای خرید کارت حافظه مناسبی خواهد بود.

انواع کارت های حافظه:

کارت های حافظه در انواع مختلفی موجود هستند که ما به بررسی 4 مدل کارت حافظه پرطرفدار می پردازیم:

1-کارت حافظه CF: کارت خای حافظه CF از ابعاد بزرگتری به نسبت حافظه های SD برخوردارند و با اینکه در حال حاضر بیشتر دوربین های دیجیتال از کارت های حافظه SD پشتیبانی می کنند با این حال همچنان برخی دوربین های DSLR از این مدل کارت های حافظه پشتیبانی می کنند.

2-کارت حافظه SD: رایج ترین نوع کارت های حافظه هستند که به وفور در دوربین های دیجیتال از آنها استفاده می شود.هنگام خرید این کارت ها ممکن است با نام هایی چون SDHC یا SDXC روبرو شوید که به تفاوت آنها می پردازیم.

SD:از ظرفیت 1 مگابایت تا 2 گیگابایت تولید شده اند.

SDHC: از ظرفیت 2 گیگابایت تا 32 گیگابایت تولید شده اند.

SDXC: از ظرفیت 32 گیگابایت تا 2 ترابایت تولید شده اند.

3-کارت حافظه Mini SD: این کارت های حافظه که برای موبایل تولید می گردید پس از محبوبیت Micro SD به حاشیه رفت و در حال حذف است.

4-کارت حافظه Micro SD : پرکاربردترین مدل کارت های حافظه هستند که اکثرا در گوشی های موبایل مورد استفاده قرار می گیرند.Micro SD ها در حقیقت نسخه کوچک شده SD ها هستند که با یک تبدیل ساده قابلیت استفاده به جای SD ها را دارند.

قابلیت پشتیبانی:

این روزها کارت های حافظه در حجم ها و کلاس های مختلفی در دسترس هستند اما باید توجه کرد که آیا دستگاه شما از چه ظرفیتی پشتیبانی می کند بنابراین پیش از تهیه کارت حافظه از پشتیبانی آن توسط دیوایس خود را بررسی نمایید.

کلاس:

عیار یک کارت حافظه را می توان با سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات سنجید اما سازندگان کارت های حافظه هیچگاه سرعت دقیق خواندن و نوشتن کارت های حافظه را اعلام نمی کنند با این حال در هنگام خرید کارت حافظه به عبارت هایی مثل Class2 یا Class10 روی کارت توجه کنید. کارت های حافظه شامل 5 کلاس 2,4,6,10 هستند که جهت کابری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

استاندارد UHS:

کارت های حافظه SDHC  و SDXC شامل استاندارد دیگری به نام UHS می شوند که سرعت باس رابط بیشتری را به کاربر می دهد.این استاندارد در سه سطح UHS-l و UHS-ll و UHS-lll ارائه می شوند که به توضیح آنها می پردازیم.

در استاندارد UHS-l حداکثر سرعت عددی بین 80 تا 100 مگابایت بر ثانیه و در استاندارد UHS-ll این عدد بین 250 تا 280 مگابایت بر ثانیه می باشد که البته ظرفیت اسمی بیشتر از این اعداد می باشد و این اعداد با احتساب تلفات اعلام شده است.

برای این استاندارد نیز چند کلاس تعریف شده است که معادل کلاس های عادی ( کلاس 2 تا 10) هستند و بیانگر تضمین سرعت نوشتن هستند.

کلاس های این استاندارد با یک U انگلیسی نشان داده می شود و عدد داخل انحنا (1 یا 3 ) بیانگر سرعت 10 مگابایت یا 30 مگابایت می باشد.

مدل U3 برای ضبط ویدئو با کیفیت 4K استفاده می شود که نیاز به سرعت نوشتن زیادی دارد.

نکته قابل توجه این است که کارت حافظه های دارای استاندارد UHS  باس سریعتری نسبت به سایر کارت حافظه ها دارند به شرط آنکه دستگاه مورد استفاده از باس UHS پشتیبانی کند.

راهنمای خرید مموری کارت

برندها

شرکت های مختلفی به تولید کارت های حافظه مشغولند که از مهمترین آنها می توان به سین دیسک ، سامسونگ ، ویکومن ، سیلیکون پاور ، اپیسر ،

توشیبا ، کینگ استار ، ای دیتا ، ترنسند ، سونی ، پاناسونیک اشاره کرد.

احتمالا با مطالعه این راهنمای خرید کارت حافظه پاسخ پرسش عنوان مطلب را دریافته اید.

در حقیقت در خرید یک کارت حافظه تنها فاکتور حجم دخیل نبوده و بعضا شرکت های گمنام اقدام به تولید کارت های حافظه ای با حجم متوسط و یا بالا اما با سرعتی نا امیدکننده می نمایند که کاربر پس از یک بار استفاده از این محصولات پی به علت قیمت پایین محصول می برد.

دیدگاهی بنویسید

مرور