کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ، برنده کیست؟

کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و افزایش محبوبیت دستگاه های پرتابل کامپیوترهای رومیزی بیش از پیش تحت الشعاع لپ تاپ ها قرار گرفته اند با این حال کامپیوتر رومیزی همچنان پرطرفدار بوده و همه کاربران پیش از خرید به مقایسه بین این دستگاه ها و لپ تاپ ها می پردازند.

ما در این مقاله قصد داریم مقایسه جامعی جهت کمک به تصمیم گیری شما داشته باشیم.

حمل و نقل

بدون شک یکی از اصلی ترین دلایل انتخاب لپ تاپ ها قابلیت حمل و نقل آنهاست در صورتی که شغل و یا شرایط زندگی شما به گونه ای است که موقعیت ثابتی ندارید چاره ای جز انتخاب لپ تاپ نداشته و کامپیوترهای رومیزی مناسب شما نیستند با این حال لپ تاپ های گیمینگ به علت ابعاد و وزن زیاد چندان مناسب جابجایی نبوده اما بازهم در مقایسه با کامپیوترهای رومیزی مناسب ترند. اما در صورتی که قصد دارید لپ تاپ خود را به صورت ثابت در یک محل نگهداری کرده و قصد جابجایی آن را ندارید می توانید با هزینه یک لپ تاپ یک سیستم قوی تر اسمبل کنید.

هزینه

در بیشتر موارد اسمبل یک کامپیوتر رومیزی ارزان تر از یک لپ تاپ تمام می شود.کوچک بودن قطعات و سخت بودن مونتاژ و پیشرفته تر بودن تکنولوژی باعث می شود هزینه تولید قطعات لپ تاپ گران تر از کامپیوترها باشد بنابراین در این مورد مهم اسمبل کامپیوتر رومیزی به صرفه تر خواهد بود.

قدرت سخت افزاری

محدودیت فضا، وزن و انرژی مصرفی باعث می شود کامپیوتر رومیزی برتری محسوسی نسبت به لپ تاپ ها در امور مختلف داشته باشند در حال حاضر قوی ترین پردازنده کامپیوتر رومیزی چندین برابر قوی تر از قویترین پردازنده لپ تاپ است و این مورد برای کارت گرافیک و برخی اجزا دیگر نیز صادق است اما این برتری به گونه ای نیست که شما با لپ تاپ گیمینگ خود قادر به بازی با کیفیت بالا نباشید و یا لپ تاپ شما در انجام عملیات های پردازشی شرمنده شما شود.

قابلیت ارتقاء

در صورت خرید لپ تاپ دیگر بر روی ارتقا آن حساب نکنید چرا که اکثر لپ تاپ ها این قابلیت را نداشته و در صورتی که قابلیت ارتقا داشته باشند تنها به صورت محدود می توان برخی قطعات آن را جایگزین کرد. اما یک سیستم رومیزی تا مدت ها قابلیت ارتقا داشته و شما می توانید بسته به نیاز و کاربری خود یک یا چند قطعه را تعویض نمایید. نکته قابل توجه این است که پروسه ارتقا لپ تاپ امری تخصصی بوده و می بایست توسط تکنسین حرفه ای انجام شود اما ارتقا سیستم رومیزی را حتی برخی کاربران نیمه حرفه ای نیز می توانند انجام دهند.

تعمیر آسان

به علت کمبود فضای داخلی سخت افزار تعمیر لپ تاپ ها امری سخت و دشوار است اما در کامپیوتر رومیزی تعمیر و تعویض قطعات به سادگی انجام شده و حتی کاربران نیمه حرفه ای نیز می توانند بسیاری از مشکلات را شخصا بدون مراجعه به تعمیرکار مربوطه رفع نمایند.

ساده بودن تعمیر باعث میشود هزینه تعمیر کامپیوترهای رومیزی به نسبت لپ تاپ پایین تر باشد.

شخصی سازی

در اسمبل یک سیستم رومیزی دست شما برای شخصی سازی تا حدود زیادی باز است و قادر خواهید بود کلیه قطعات مورد نظر خود را بر روی سیستم خود اسمبل نمایید اما در هنگام خرید یک لپ تاپ شخصی سازی چندان معنا نداشته و شما مجبور به تهیه پکیج ارائه شده توسط تولیدکننده هستید که در این مورد برتری از ان کامپیوتر رومیزی می باشد.

مصرف انرژی

به علت کوچک بودن و کم مصرف بودن قطعات لپ تاپ مصرف انرژی لپ تاپ نسبت به کامپیوتر رومیزی کمتر بوده اما این مقدار به نحوی نیست که روی تصمیم گیری شما تاثیرگذار باشد.لازم است این مورد را نیز خاطر نشان نماییم که لپ تاپ ها از باتری استفاده می کنند و در صورت قطع جریان برق نیز تا زمان اتمام باتری می توانید کارهای خود را انجام دهید.

تنوع برند

برای خرید یک لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی شما با برندهای مختلفی روبرو خواهید بود تعدادی از شرکت های خوشنام تولید کننده لپ تاپ شامل اپل ، ایسوس ، لنوو ، سامسونگ ، ام اس آی ، دل ، ایسر می باشد و تقریبا اکثر شرکت های یاد شده به تولید قطعات کامپیوترهای رومیزی نیز مشغولند.

هزینه های جانبی

پس از تهیه لپ تاپ احتمالا تنها هزینه هایی که می بایست بپردازید هزینه تهیه یک کیف و کول پد خواهد بود اما با تهیه کامپیوتر رومیزی امکانات اولیه مورد نیاز شما مانیتور، کیبورد، ماوس، اسپیکر و … خواهد بود اما ممکن است شما کلیه این تجهیزات را از قبل داشته و تنها به تعویض کیس اقدام نمایید و یا حتی ممکن است قصد داشته باشید برای لپ تاپ خود مانیتور خریده تا از مانیتور لپ تاپ به عنوان مانیتور دوم استفاده نمایید که در این صورت به کیبورد و ماوس نیز نیاز دارید بنابراین بسته به شرابط مختلف ممکن است هزینه های متفاوتی را متحمل شوید.

 

 

 

دیدگاهی بنویسید

مرور