گوگل پیکسل 4: لطفا جاهای خالی را پر کنید

پیکسل 4

بالاخره گوشی تلفن همراه پیکسل 4 معرفی شد. یکی از مورد انتظارترین گوشی های اندروید و شروع کننده اندروید 10. اما… کمی ناامیدکننده!

پیکسل 4 از آن دسته گوشی هایی بود که با توجه به افشاگری های زیاد قبل از معرفی، تقریبا همه ویژگی های آن مشخص و معلوم بود اما این گوشی که بالاخره به تازگی توسط گوگل معرفی شده، متاسفانه برای بعضی از عاشقان تکنولوژی کمی ضدحال به نظر می رسد!

با وجود تمام افشاگری ها اما، در مراسم معرفی ای که برگزار شد، جزئیات این گوشی بالاخره مشخص شده و گوگل پیکسل 4 را به نمایش گذاشت.

این گوشی تقریبا همان چیزی بود که انتظارش را داشتیم. یک گوشی کاملا گوگل‌ساخت و پایگاه اندروید 10 (جدیدترین نسخه اندروید) و کلی ویژگی های جدید، اما با تعدادی جای خالی که شاید این گوشی را به بهترین گوشی ای که می شناختیم تبدیل نکند. آنچه از پیکسل 3 به یاد داریم، گوشی ای که در نوع خود تکامل خوبی داشت، در پیکسل 4 نمی بینیم. بیایید نگاهی به پیکسل 4 بیندازیم…

طراحی پیکسل 4 نیز تقریبا همان تم گوشی های قبلی گوگل را دارد. یک طراحی ساده و شیک و رنگ بندی مات که جلوه ویژه ای به آن می دهد. این طور به نظر می آید که سال 2019، سال رنگ بندی مات بوده و طرفداران آن روز به روز بیشتر می شوند. یکی از ویژگی های رنگ مات عدم جذب اثر انگشت است که بسیار خوب است. پیکسل 4 در سه رنگ مشکی، سفید و نارنجی ارائه می شود.

اگر به جلوی این گوشی دقت کنید متوجه پیشانی بزرگ آن می شوید که با توجه به زبان طراحی جدید اکثر گوشی ها، این پیشانی، مثل یک مهمان ناخوانده ناخوش آمد است. البته در ادامه متوجه علت آن می شوید. کناره های صفحه نمایش این گوشی نازک ترین در مقایسه با بقیه رقبا نیست که البته این موضوع آن قدر اهمیت ندارد و کمتر کسی دیده شده که به این تفاوت های کوچک و ریز اهمیت بدهد.

صفحه پیکسل 4 صاف و بدون کناره قوسی (مثل سری  سامسونگ گلکسی اس) است که یکی از ویژگی های خوب آن است. کناره های قوسی آن قدر که باید طرفدار ندارد و یکی از آن ویژگی هایی است که اصلا معلوم نیست اهمیت وجود آن چیست؟!

گوگل در این گوشی هم چنان از دکمه پاور رنگی استفاده کرده که به نوبه خود، بسیار قشنگ و دلنشین است. نسخه سفید رنگ، دکمه نارنجی داشته و نسخه نارنجی دکمه صورتی دارد (سفید  بهتر نبود؟؟؟)

نوار اطراف گوشی تماما مشکی مات است و در هر سه رنگ این قاعده رعایت شده است. بنابراین تمام بدنه گوشی از کناره تا پشت، تماما طراحی مات دارد که هنگام استفاده حس بسیار خوبی به دست می دهد. اما نکته جالب این جاست که نسخه مشکی آن، تنها مدلی است که رنگ بندی آن شیشه ای و شفاف است. (درک نمی کنم!)

اما بهرحال به طور کلی طراحی آن مثل همیشه، ساده، زیبا و شیک است.

پیکسل 4

پیکسل 4 از یک جفت اسپیکر بهره می برد که یکی  در پایین و یکی در قسمت بالایی تعبیه شده است. پشت گوشی جایگاه چهارگوش دوربین های آن دیده می شود که این مورد نیز در 2019 تقریبا مرسوم همه شرکت هاست. از جایگاه چهارگوشه آن این طور به نظر می آمد که این گوشی از 3 دوربین پشتی بهره می برد که این یکی از بهترین ویژگی های سال می شد. به این دلیل که گوشی های پیکسل گوگول در عکاسی همیشه فوق العاده بودند و هم نسل های پیکسل 3 هیچکدام در کیفیت عکاسی به پای آن گوشی نرسیدند. و این با وجود این موضوع بود که تقریبا همه کمپانی ها دوربین های دوگانه و بعضا سه گانه ارائه داده بودند، اما پیکسل 3 فقط با یک لنز و فقط با تکیه بر پردازش نرم افزاری توانسته بود همه رقبا را کنار بزند.

این موضوع نشان دهنده قدرت گوگل در حوزه نرم افزاری است و تصور این که این قدرت با تعداد لنز بیشتری (یعنی قدرت سخت افزاری بالاتری) ترکیب شود، بسیار جالب و هیجان برانگیز بود. از طرفی، یک سال گذشته و نسل جدیدتر گوشی ها وارد بازار شده اند و پیشرفت های قابل تاملی کرده اند. به عنوان مثال آیفون 11 که بیشترین تغییرات را در حوزه دوربین داشته و دل طرفدارانش را با قدمی بزرگ به جلو، کلی شاد کرده. همه این ها انتظارات را از گوگل بالا برده بود.

تمام این صحبت ها به کنار، جایگاه چهارگوشه دوربین های پیکسل فقط یک لنز اضافه تر از نسل قبل دارد و در واقع در این مربع، یک لنز استاندارد، یک لنز 2x telephoto، یک فلش و یک لیزر برای فوکوس اتوماتیک تعبیه شده است. و خبری از لنز فوق عریض نیست. (چرااااااا؟!)

جالب تر از آن این است که کادر عریض، ویژگی ای نیست که بتوان نرم افزاری به آن رسید و پیکسل 4 عملا از عکاسی عریض که در 2019 بسیار مرسوم و محبوب شده، کاملا بی بهره است! این موضوع برای عاشقان عکاسی که به خاطر قدرت پیکسل در عکاسی، عاشق این گوشی نیز بوده اند، بسیار سخت است.

اما بهرحال ما هنوز دوربین این گوشی را بررسی نکرده و در مرحله نگاه اولیه هستیم. بنابراین نسبت به قدرت عکاسی پیکسل 4 نظری نمی دهیم و مقایسه آن را به آینده موکول می کنیم. تا اینجای کار (و با تعدادی عکس عادی و اولیه)، به نظر می آید که پیکسل 4 هنوز پرچمدار عکاسی در گوشی های موبایل بوده و باید با بررسی بیشتر ببینیم که چه تغییراتی نسبت به نسل قبلی خود داشته است. اما هنوز هم نبودن لنز عریض آزارمان می دهد.

چرا پیشانی پیکسل 4 این قدر بزرگ است؟؟؟

حتما شما هم به محض دیدن جلوی گوشی، متوجه پیشانی بزرگ آن شده اید. اما چرا؟ سال 2019 تقریبا همه تلفن ها با ناچ ارائه شده اند و وجود این پیشانی بزرگ جلوی گوشی حتما باید علتی داشته باشد.

پیکسل 4 در این گوشی از ست کامل سنسورهای شناسایی چهره مانند اینفرارد و رادار (که جدید است) استفاده کرده تا به آن چیزی برسد که به گفته خودشان سریع‌ترین سیستم شناسایی چهره در میان محصولات تمام رقبا است. گوگل تا اندازه ای به این گفته خودش اطمینان دارد که عملا حسگر اثر انگشت را از پیکسل 4 حذف کرده است. بله. پیکسل 4 حسگر اثر انگشت ندارد. نه پشت گوشی، نه زیر صفحه نمایش، هیچ کجا. قفل گشایی بیومتریک این گوشی فقط از طریق تشخیص چهره است.

این ویژگی در قالب حسگر حرکتی ارائه شده که به نوبه خود جالب است اما نقاط ضعفی هم دارد که دور از تصور نبود. کارکرد آن به این صورت است که وقتی حسگر حرکت روشن است، از رادار برای تشخیص فاصله شما استفاده کرده و متوجه نزدیک شدن شما می شود، در ادامه دوربین جلویی را به کار گرفته و در حینی که شما درحال برداشتن تلفن خودتان هستید، چهره شما را شناسایی کرده و قفل گوشی را باز می کند.

این یعنی نیازی نیست گوشی را برداشته و جلوی صورتتان نگه دارید تا شما را بشناسد. بلکه کل عملیات شناسایی را از زمان نزدیک شدن شما تا برداشتن گوشی انجام داده و لحظه ای که تلفن را روبروی خود می گیرید، قفل آن باز شده است. چند باری این ویژگی را امتحان کردیم که باید خاطرنشان کنیم سرعت عملکرد آن برایمان بسیار جالب بود. حتی احتیاجی به فشار دادن دکمه پاور و روشن کردن صفحه هم ندارید.

البته با تمام این تفاسیر، این سیستم هنوز بر پایه اینفرارد است که از زوایای نسبتا خوبی عمل می کند، اما این موضوع که تلفن همراه، نزدیک شدن شما را تشخیص می دهد باعث سرعت و جذابیت این سیستم قفل گشایی شده است.

اما نقطه ضعف آن کجاست؟ گوگل از این حسگر رادار فقط برای سیستم قفل گشایی استفاده نکرده و از آن برای یک سری عملکردهای حرکتی نیز بهره برده است. برای مثال زمانی که در حال پخش موسیقی هستید کافی است دست خود را از روی گوشی رد کنید تا آهنگ بعدی پخش شود. یا مثلا آهنگ بیدارباش صبح را با حرکت دست قطع کنید. این ویژگی قبلا در پرچمدار شرکت ال جی نیز وجود داشت. در آن زمان ال جی راهنمایی هایی برای اینکه چگونه دست را حرکت دهید تا این ویژگی بهتر عمل کند ارائه داده بود. اما در پیکسل 4 هیچ راهنمایی خاصی وجود ندارد و تا جایی که ما امتحان کردیم، کارکرد آن نسبتا ضعیف است و گاهی اوقات حرکت دست شما را تشخیص نمی دهد.

اما یکی از بهترین ویژگی های پیکسل 4 صفحه نمایش آن است. همان طور که می دانید صفحه نمایش های گوشی های موبایل 60 هرتز بود که چند وقت پیش، وان پلاس مدلی با صفحه نمایش 90 هرتز ارائه داد و پس از آن روگ فون جدید ایسوس به بازار معرفی شد که صفحه نمایش 120 هرتزی را ارائه داد. پیکسل 4 نیز با صفحه نمایش OLED ‏90 هرتزی ارائه شده که این موضوع تجربه استفاده از تلفن همراه را بسیار لذت بخش می کند.

حرکت انیمیشن ها و سوایپ کردن در این گوشی بسیار لذت بخش و نرم است. رزولوشن این صفحه نمایش 3200 در 1800 است که باعث شده تصاویر کاملا شارپ باشد. اما در مقایسه با سایر پرچمداران جدید بازار در مجموع، صفحه نمایش پیکسل 4 گوگل کاملا راضی کننده و کار با آن لذت بخش است. می توان تنها ایراد کوچک این صفحه نمایش را میزان روشنایی نسبتا کم آن در زیر نور آفتاب عنوان کرد.

مشخصات پیکسل جدید شامل پردازنده اسنپدراگون 855، 6 گیگابایت رم، 128 گیگابایت حافظه پایه و بسته به نسخه خریداری شده دارای باتری 2800 یا 3700 میلی آمپر ساعت است. با توجه به 90 هرتزی بودن صفحه نمایش، ظرفیت 2800 میلی آمپری ممکن است کم به نظر برسد. اما این موضوعی است که در آینده بررسی خواهیم کرد.

از مشخصات سخت افزاری که بگذریم به نرم افزار پیکسل می رسیم که شامل اندروید نسخه 10 است. اندروید 10 را به صورت بتا در بسیاری از گوشی ها دیده بودیم و نسخه رسمی آن نیز مانند همان هاست. نرم افزار دوربین بهبود یافته و عملکرد دستیار گوگل بهتر شده است.

در پایان با وجود همه این ها، پیکسل گوگل همان طور که گفتیم، از نقاط ضعفی رنج می برد که شاید اهالی گوگل اگر کمی بیشتر توجه می کردند می توانستند پیکسل 4 را مثل نسل قبلی تبدیل به یک گوشی تمام عیار کنند. نداشتن پردازنده اسنپدراگون +855 و نبود لنز عریض دو مورد از این جاهای خالی هستند که بیشتر به چشم می آیند. به اضافه ی قیمت آن که از آیفون 11 تقریبا 100 دلار گران تر است!

می توانید با این قیمت در دنیای اندروید، گوشی های خوبی مثل وان پلاس 7 پرو تهیه کنید. یا این‌که قید هزینه غیرضروری برای گوشی گران‌قیمت را زده و گوشیهای به‌صرفه تهیه کنید.

دیدگاهی بنویسید

مرور